Tu Słowo Ciałem się stało

W tym roku nasz teatrzyk rozpoczął sezon jasełkowy od występu w Domu Kultury - Podgórze w Krakowie, biorąc udział w Przeglądzie Jasełek. Dla wielu małych artystów był to pierwszy publiczny występ, ponieważ do teatrzyku należą od kilku miesięcy. Tym razem krakowskiej publiczności zaprezentowali przedstawienie pt. "Tu Słowo Ciałem się stało" - scenariusz oparty został na fragmentach tekstów pana A. Szafrańca. Z Przeglądu wróciliśmy z I miejscem zdobytym wśród szkół podstawowych.

15 stycznia 2012r o godz. 17.00 w pięknej XV - wiecznej świątyni w Racławicach mogliśmy przeżyć ponowne narodziny Bożej Dzieciny. Teatrzyk „Ale heca” ze Szkoły Podstawowej w Racławicach przedstawieniem zatytułowanym ”Tu Słowo Ciałem się stało” przeniósł nas do Betlejem, w czasy przyjścia na świat Jezusa.

W półmroku, przy blasku świec padły pierwsze słowa narratora: „Ziemia pogrążała się w ciemnościach. Dzień stawał się coraz krótszy. Ludzie oczekiwali Zbawiciela…”

Po chwili na scenie pojawił się Józef z Maryją. Daremnie poszukiwali miejsca, gdzie mogłoby się narodzić Święte Dziecię. Przebiegły diabeł skutecznie zamykał przed nimi drzwi do ludzkich serc.

Maria i Józef długo błądzili wokół Betlejem, aż wreszcie znaleźli ubogą stajenkę. Nie była ona miejscem godnym Syna Bożego, ale była ciepła i przytulna. To tu, pośród zwierząt , na sianku, Maryja powiła Jezusa. Nastała światłość!

W tym czasie  pasterze przebywali na górskiej hali. Dzień chylił się ku zachodowi, więc  rozpalili ognisko i doglądali owiec.  Jak tylko zasnęli pojawiły się anioły, które obwieściły im radosną nowinę:  „Pastuszkowie, zabierajcie owce! Biegnijcie do Betlejem!

Dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was, że znajdziecie niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie.”

Pastuszkowie nie namyślali się długo. Wraz z owcami powędrowali złożyć pokłon Dziecinie.

Tymczasem wieść o narodzeniu Syna Bożego szybko rozniosła się po świecie. Gdy dowiedział się o tym Herod przeraził się. Natychmiast też pojawił się przy nim diabeł, aby doradzić królowi jak się pozbyć „małego wrzeszczącego nieprzyjaciela”.

Kiedy Herod z diabłem knuli spisek, stajenka wypełniała się chwałą i miłością. Zwierzęta z niedowierzaniem spoglądały na Bożą Dziecinę, nie mogąc pojąć dlaczego narodził się właśnie w ich żłóbku.  Wół muczał: „Muu, to niesłychane żeby Syna Bożego przykrywać sianem”.

Mimo znakomitej gry aktorskiej diabeł poniósł klęskę. Krzyczał z rozpaczy: „Ajajajajaj! Jaki głupi kraj! […] Jestem przegrany! Czarcie jedyny, nie poczuwam się do winy! Tyle pracy, tyle zachodu… Trudziłem się nadaremnie! On jest mocniejszy ode mnie!”

22 stycznia nasz teatrzyk wystąpił gościnnie w Misjonarskim Ośrodku Formacyjnym VINCENTINUM w Krzeszowicach, gdzie zostały przyjęty, zarówno przez Księdza Jacka Lasonia jak i tamtejszą publiczność, szczególnie ciepło i serdecznie.

29 stycznia dzieci wystąpiły na scenie Domu Kultury w Zatorze, biorąc udział w VII Przeglądzie Przedstawień Jasełkowych. Swoim występem zachwycił publiczność i profesjonalne jury, które oceniało nie tylko grę aktorską, ale również scenografię, stroje i oprawę muzyczną. Jasełka w wykonaniu naszych dzieci okazały się zwycięskie – zajęli I miejsce pokonując grupy gimnazjalne i licealne.

Oto kilka zdjęć z ich występu w Zatorze.

clipboard08

Śpiew anielskich chórów, do których przyłączyły się zwierzęta, wypełniał całą stajenkę.

clipboard9

Pastuszkowie przybyli prosto z hali, aby powitać Jezusa.

clipboard10

Do stajenki przybyli również trzej królowie.

clipboard11

Klęska diabła.

Nasze dzieci ostatnie tygodnie spędziły bardzo aktywnie występując aż siedmiokrotnie. 5 lutego byli w parafii Andrzeja Boboli w Zawierciu odpowiadając na zaproszenie tamtejszego proboszcza ks. dr Henryka Niemca. Wystąpili tam dwa razy – o godz. 9.00 i 11.00.

Dla małych aktorów to największa radość, kiedy są oglądani, podziwiani i obsypywani brawami. Ich dziecięce roześmiane buzie i błyszczące oczy wyrażają wdzięczność wszystkim tym, którzy przychodzą ich podziwiać.